Ubytování Jetřichovice

Jetřichovické skály

Jetřichovické skály

V Jetřichovicích kousek od informačního centra je rozcestník, od kterého půjdeme po červené značce a vstoupíme do království skal. Procházíme kolem vysokých skalních stěn a blížíme se k vrcholu, altánku na temeni Mariiny skály. Od rozcestníku stoupáme strmě po schodech vzhůru až na pískovcovou plošinu. Dřevěný altán na vrcholu byl obnoven v roce 2006, poté co původní přístřešek zničil požár díky nedbalosti návštěvníků.

Sestoupíme dolů a pokračujeme na Vilemíninu stěnu. V jednu chvíli procházíme pod skalním stropem v místě, kde je skála vysekána, aby mohla pěšina běžet svahem dál. Po klikatící se stezičce se dostaneme ke dvěma skalním úžlabinám, kamenným branám, kde je odbočka na Vilemíninu stěnu. Přes skalní příkop se pak dostaneme na vyhlídkovou plošinu ohraničenou zábradlím. Je odsud nádherně vidět Mariina skála.

Vrátíme se zpět na rozcestí s ukazatelem a altánem. Obklopuje nás Purkartický les, kterým se vydáme na Rudolfův kámen. Nádhernou cestou přicházíme k pasece, z níž je vidět altánek na vrcholu Rudolfova kamene. Výstup na něj je hodně náročný, příkrými schůdky ve skále přes malý můstek těsně okolo skály, po pěšince a po žebřících, po nichž doslova vyšplháme k zábradlí, kde už jen po holé skále zdoláme vrchol. Úchvatný kruhový výhled ale stojí za námahu.  

Sejdeme dolů širokou úžlabinou až na šotolinovou cestu, po které mírně sestupujeme asi kilometr na rozcestí Pohovka a po zelené značce se vrátíme zpět do Jetřichovic.

Marie, Vílemína, Rudolf – knížecí jména vepsaná do skal
 

Všechny tři jetřichovické vyhlídky jsou pojmenované po členech rodu Kinských, jež zdejší českokamenické panství vlastnili.

V roce 1856 nechal na vrcholku Mariiny skály postavit Ferdinand Bonaventura, 7. kníže Kinský altán v podobě řeckého templu, a zároveň skálu pojmenoval po své novomanželce Marii Anně Kinské, rozené princezně z Lichtensteinu. Předtím nesla pískovcová skála jméno Velký Ostrý. Vždy před příjezdem vrchnosti býval na střeše altánu vyvěšen prapor s erbem Kinských.

Vilemínina stěna se původně jmenovala  Černá stěna, tento název  je dnes už skoro zapomenutý. Své nové pojmenování dostala stěna podle kněžny Vilemíny Kinské, manželky Rudolfa Kinského. Zpřístupněna byla v polovině 19. století a byl zde vybudován altán ze dřeva v podobě poustevny, který však zde již dávno nestojí.

Rudolfův kámen zvaný též Ostroh  a dříve Vysoký kámen, nese své jméno od roku 1824 podle Rudolfa knížete Kinského, který v tomto roce skálu navštívil a později zde nechal vybudovat přístřešek.  

Průvodce pro Jetřichovické skály

Kategorie trasy: 

  • Pěšky

Obtížnost: 

  • Pro rodiny s dětmi
  • Střední obtížnost

Nejvyšší nadmořská výška: 

478 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 

226 m. n. m.

Součet převýšení: 

568 m

Délka trasy: 

8.5 km

Čas potřebný na projití: 

3 – 4 h

Typ trasy: 

  • S příběhem
  • Za výhledy


Rezervuj nyní

Naše kapacita a ceny

Ubytovací kapacita:

  • Počet lůžek: 10 v každém domku, možnost přistýlky
  • Vlastní sociální zařízení a kuchyně, včetně vybavení
  • TV, rádio
  • Domácí mazlíčči po dohodě
  • Cenny od 350,- Kč/osoba

Kontaktní informace

E66 & E67
Hejdovi
40715 Jetřichovice
Czech republic

Mobile 1: +420 604 533 736
Mobile 2: +420 602 372 747

E-mail: chata66@seznam.cz 

 Více...